Varjú Olga Nem Hivatalos Honlapja
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kapcsolódó linkek
 
Archív
Tartalom
 
Cikkek
Cikkek : Az Oidipusz a Krúdy Kamaraszínpadon

Az Oidipusz a Krúdy Kamaraszínpadon

Karádi Zsolt  2005.02.16. 14:50

A Nyíregyházi Napló cikke, melyet Karádi Zsolt írt az Oidipusz előadás után.

Antik és modern...

"Ott születtem, hol nem kellett; azt vetten el,/ kit nem lehet; s megöltem, akit nem szabad!" - ez Oidipusz életének summája, egyben tragédiája. Ez a végső felismerés, válasz arra a kérdésre, amely a legnagyobb emberi kérdés:"ki vagyok?" A Móricz Zsigmond Színház a Krúdy Kamaraszínpadon ezt az embert állította elénk.

Oidipusz ebben a felfogásban nem király, hanem csak ember.(Az eredeti címből - Oidipusz király - az alkotók elhagyták a második szót, ezzel a gesztussal is hangsúlyozván a látottak általános érvényűségét). Mert Szophoklész (i.e. 496-406) ugyan a thébai történetben a Labdakidák rettenetes mítoszát dolgozza fel, a darab - mint a mítosz általában - tértől és időtől független lényegszerűséggel rendelkezik. Oidipusz a sorsának kiszolgáltatott ember, aki végzetes cselekedetet hajt végre anélkül, hogy tudná: ezzel beteljesíti a jóslatot. Az ő drámája az, hogy nem tud nem ölni; nem kerülheti el azt, ami kiszabatott rá. Az egyik pillanatban még uralkodó, a másikban a föld szennye, aki megölte apját s együtt hál anyjával.

Az igazság azonban kiderül, Oidipusz megvakítja magát, hogy ne lássa a bűnt s annak következményeit. Azt a világot, amelyet ő teremtett maga köré. Az Oidipusz-mítosz számtalan kérdést szegez a mai értelmezőnek is: többek között a tisztességes hatalom, vagy akár a lélek mélyén lakozó szörnyek borzalmainak titkát. A Freud-féle Oeidipusz-komplexus továbbgondolása nyomán (" Álmaiban már sok ember szeretkezett / saját anyjával" - mondja Iokaszté) eltöprenghetünk azon is, kik is vagyunk valójában?

A nyíregyházi bemutató is egyfajta töprengés - és értelmezési kísérlet. Nagy kérdés ugyanis, hogyan játszható ma az antik dráma? Hagyományosan, "amúgy görögösen", ahogy annak idején, úgy semmiképp. Hanem csak "modernizálva." De meddig mehetnek el az előadók az effajta újításban?

Nos, Tóth Miklós rendező és csapata mértékletesen "nyúlt bele" a Szophoklész műbe. Igaz, hogy Pasecki Zsolt konstuktivitást, egyszerűséget és posztmodernitást ötvöző díszletei, Véber Tímmea stilizálást és modernséget idéző jelmezei hatásosan teremtik meg a mai dimenziókat, az előadáás nem lendül át az eredetieskedésbe. Szuggesztív maradt, hagyta élni Babits Mihály veretes fordítását, s lehetőséget adott a színészeknek a figurákban rejlő dráma kibontásához.

Az előadás izgalmas (és vitatható) dramaturgiai beavatkozása (Sebestyén Rita) a kar, illetve a Hírmondó szerepét érinti: a thébaiak (Jenei Judit, Kövér Judit, Illyés Ákos, Tóth Zoltán László) amolyan halál-arcú menekültek, bőrönddel, kis motyóval, pólyás gyermekkel a várost sújtó dögvész elől futnának el; az ő túldimenzionálásuk a rítus felé hajlítja a látottakat. Szintén ellentmondásos az eredtiben Hírmondóként fölléptetett szereplőből az "Egy nő a palotából" (Gerle Andrea) alakját megalkotni, s főleg az Iokaszté és Oidipusz szörnyű önpusztítását vele afféle mikrofonba elmondott-elsikoltott, élet-halál összefüggéseit szerelmi extázis-imitáló magánszámként előadatni...íPy A darab utólag kreált figurája a Khorintoszi pásztor, aki kissé bugyuta, s "mindent kétszer mond, kétszer mond" (Petneházy Attila) - Szophoklésznál ő csak pásztorként szerepel.

 
Arisztophanész-Mladenovic-Gyarmati: Igazság - 2010.október 12.
fotó: Garamvári Gábor
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Óra
 
Számláló
Indulás: 2004-11-29
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!